Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rys historyczny

Czcionka:

        W dokumentacji drzycimskiej biblioteki nie widnieje żaden dokument,który świadczyłby o powołaniu jej do życia. Informacje na temat początków historii biblioteki można zaczerpnąć z ksiąg inwentarzowych, z których wynika, że placówka istnieje od 14 grudnia 1949 roku. Z ksiąg tych też wiemy , że na półkach gminnej biblioteki zgromadzono 500 egzemplarzy książek. Placówkę ulokowano w jednoizbowym pomieszczeniu kamienicy, mieszczącej się obecnie przy ul. Kościelnej nr 1. Pierwszymi osobami, które zarządzały biblioteką były: Zofia Lekis, Danuta Sokolnicka i Urszula Ambroży. Następnie zbiory biblioteczne przeniesiono do innego budynku a funkcję kierownika objęła Kazimiera Wróblewska.

         W ciągu 17 lat od uruchomienia biblioteki zgromadzono w niej około sześć tysięcy egzemplarzy książek.Od 1954 roku, w wyniku reformy administracyjnej, uległa zmiana nazwy na Gromadzką Bibliotekę w Drzycimiu. W 1956 roku przeniesiono bibliotekę do pomieszczenia w budynku po starej szkole podstawowej. Zwiększenie powierzchni biblioteki przyczyniło się do wzrostu czytelnictwa w gminie, w wyniku czego w 1969 roku zatrudniono dodatkowego pracownika panią Jadwigę Lewandowską. W 1972 r. ponowna reforma administracyjna pozwoliła na przywrócenie pierwotnej nazwy biblioteki. Równolegle z gromadzeniem zbiorów biblioteka rozpoczęła tworzenie punktów bibliotecznych na terenie całej gminy.W 1973 r. funkcjonowało 12 punktów bibliotecznych na terenie całej gminy. W 1973 roku funkcjonowało 12 punktów bibliotecznych, które mieściły się głównie w szkołach podstawowych, mieszkaniach prywatnych , klubach "Rolnika", "Ruch" a także zakładach pracy. Po śmierci w 1974 roku pani Kazimiery Wróblewskiej, obowiązki kierownika objęła pani Grażyna Brucka (później Sośnicka), która na tym stanowisku przepracowała 1,5 roku. W lipcu 1975 roku prowadzenie biblioteki powierzono Danucie Lewandowskiej (później Kołodziejskiej). W 1978 r bibliotekę przeniesiono do "Domu Ludowego", który był budynkiem gminnym. Kiedy na początku lat 80 księgozbiór  powiększył się do 15 tysięcy woluminów, postanowiono go odpowiednio podzielić na działy, co znacznie ułatwiło wyszukiwanie książek. W trosce o wysoką jakość i wszechstronność usług bibliotecznych zaoferowano czytelnikom wolny dostęp do półek z książkami. W 1979 r odeszła z pracy pani Jadwiga Lewandowska a zastąpił ją emerytowany nauczyciel Medard Jasiński, który pracował 10 lat. Po odejściu pana Jasińskiego zatrudniono Dorotę Otlewską,a następnie Izabelę Zaleską (Grzegorz).

      W latach 90 w ramach oszczędności próbowano zlikwidować drzycimską bibliotekę. Stanowiła ona wówczas jedyny funkconujący na terenie gminy ośrodek kulturalny. Ostatecznie decyzją radnych Gminna Biblioteka Publiczna funkcjonuje nadal. W ramach oszczędności zlikwidowano jedynie punkty biblioteczne. W 1997 biblioteka po raz kolejny zmieniła lokal. Tym razem przeprowadziła się do wyremontowanych pomieszczeń w budynku przy ul. Młyńskiej 10, który należał do Ochotniczej Straży Pożarnej. Warunki lokalowe uległy tym samym znacznemu polepszeniu, co przyczyniło się do znacznego wzrostu zainteresowania biblioteką wśród mieszkańców gminy.

      Rok 1988 wiąże się z kolejną zmianą nazwy na Biblioteką Gminną w Drzycimiu. W 2003 r ze względów zdrowotnych odeszła z pracy pani Kołodziejska, jej funkcę przejęła Izabela Grzegorz,zatrudniono też Iwonę Raczkowską.

      W wyniku ogólnopolskiego programu rządowego w 2004 r drzycimska biblioteka otrzymałą trzy zestawy komputerowe oraz dostęp do internetu. Dzięki temu powstała czytelnia internetowa "Ikonka"

      Od 1 lipca 2008 roku biblioteka została przekształcona z jednostki organizacyjnej gminy Drzycim w samorządową  instytucję kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Drzycimiu.Bezpośredni nadzór nad biblioteką sprawuje nadal Wójt Gminy Drzycim, zaś merytoryczny Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy.

      Przez wiele lat biblioteka była jedyną instytucją kultury służącą środowisku lokalnemu. Młodzi ludzie traktowali ją jako miejskie towarzyskich spotkań. Od początku działalności bibliotekarze prowadzili szeroko rozumianą działalność upowszechniającą czytelnictwo poprzez wszelkiego rodzaju spotkania z pisarzami czy lokalnymi artystami. Organizowano też kiermasze, ciekawe wystawy,prelekcje, wieczory literackie oraz odczyty. Zapraszano na wycieczki do biblioteki dzieci szkolne i przedszkolne, które w ten sposób mogły zapoznać się z biblioteką. Dla młodych czytelników organizowano konkursy związane z książką oraz warsztaty plastyczne o różnej tematyce.Odbyło się też kilka wycieczek rowerowych, podczas których zwiedzano okolice Drzycimia. Pracownicy pamiętają również o dorosłych użytkownikach,organizując przeróżne przedsięwzięcia np.: warsztaty komputerowe, spotkania z wizażystką, zajęcia z carvingu, czy warsztaty fotograficzne. Te ostatnie zostały nawet uwiecznione wydaniem folderu zawierającego zdjęcia ciekawych zakątków naszej gminy.

 

   

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny