Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

                                                               

AKTUALNOŚCI:

Muzeum II Wojny Światowej

Utworzono dnia 20.06.2018

9 czerwca odbyła się wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wzięły w niej udział 52 osoby- głównie mieszkańcy naszej gminy. Na miejscu okazało się, że już sam budynek muzeum jest bardzo ciekawy architektonicznie- ma powierzchni wyłania się przeszklona wieża przypominająca przechylone skrzydło samolotu, pod ziemią zaś ukryto ogromną przestrzeń ekspozycyjną o powierzchni prawie pięciu tysięcy kilometrów kwadratowych. Uczestnicy naszej wycieczki mieli możliwość zapoznania się z ofertą muzeum, zwiedzaliśmy je trzy godziny, lecz to stanowczo za mało. Wystawa główna w nowoczesny sposób prezentuje II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej polityki, ale przede wszystkim przeżyć zwykłych ludzi. Placówka udostępnia wiele ciekawych prezentacji multimedialnych, które warto obejrzeć lub wysłuchać. Zgromadzone zbiory są uporządkowane według chronologii, poznajemy historię Europy od lat dwudziestych XX wieku aż do zburzenia Muru Berlińskiego. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Aby zapoznać się z całą ofertą trzeba poświęcić około 6 godzin.

Wycieczka do muzeum okazała się dla nas wspaniałą lekcja historii. Rok 2018 to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległość. Zatem mamy szczególny czas, który warto poświęcić na rozważania o historii naszej ojczyzny.

Po trzech godzinach zwiedzania muzeum byliśmy jednak już bardzo zmęczeni. Na odpoczynek udaliśmy się na plażę do Sopotu. Pogoda tego dnia była wspaniała, woda w zatoce ciepła. Wszyscy skorzystali z uroków sopockiej plaży i wieczorem wróciliśmy do domu.

      

       

czytaj dalej na temat: Muzeum II Wojny Światowej

Osobowość społeczna

Utworzono dnia 13.06.2018

5.06.2018 odbyło się kolejne spotkanie słuchaczy UTW w Drzycimiu. Tym razem gościliśmy mgr Leszka Latosińskiego który wygłosił wykład pt:”Osobowość społeczna”.

Każdy z nas żyje i rozwija się w pewnym społeczeństwie będącym zbiorem różnych ludzi, gdzie wszyscy mają przyporządkowane tzw. role społeczne. Istnieją trzy determinanty, które wpływają na kształtowanie się osobowości społecznej: przyroda, ekonomia i kultura. To one wpływają na rozwój człowieka i budują jego osobowość. Ponadto poznaliśmy pojęcie socjalizacji pierwotnej i wtórnej, która jest procesem wpisanym w życie każdego człowieka.

Na ostatni już w tym roku akademickim wykład zapraszamy 19 czerwca. Tematem będą geriatria i gerontologia.

 

 

 

czytaj dalej na temat: Osobowość społeczna

Nie bójmy się jeść

Utworzono dnia 28.05.2018

Kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku dotyczył tematyki zdrowego żywienia. Pani dr Izabela Chudzyńska - etnolog i antropolog jedzenia wygłosiła wykład pt. „ Nie bójmy się jeść-czyli opowieści o największych mitach pokarmowych”. W latach sześćdziesiątych XX wieku zaczęły krążyć opinie, że spożywanie masła i jaj jest niezdrowe ze względu na dużą zawartość cholesterolu. Na szczęście żadne badania naukowe nie potwierdziły tezy, jakoby te produkty powodowały podwyższanie poziomu cholesterolu u człowieka. Obecnie również funkcjonuje wiele mitów na temat żywności. Są one promowane przez popularne programy telewizyjne czy też artykuły zamieszczane w prasie i Internecie. Nasza prelegentka zachęciła nas do podchodzenia z dystansem do informacji na temat żywienia, spożywania pokarmów sprawdzonych i unikania tych wysoko przetworzonych.

Maj to czas, kiedy kwitnie róża dzika, dlatego też pani doktor przywiozła ze sobą pęk tych kwiatów oraz konfiturę różaną własnej roboty, którą każdy mógł skosztować.

Na następny wykład pt :"Osobowość społeczna",który wygłosi mgr Leszek Latosiński zapraszamy 5 czerwca o godz.1730.

 

czytaj dalej na temat: Nie bójmy się jeść

Spotkanie autorskie

Utworzono dnia 16.05.2018

W ramach Tygodnia Bibliotek 10 maja br. drzycimska biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z pisarzem Romanem Pankiewiczem. Jest on autorem książek w ramach cyklu „cztery żywioły”. Są to: „Matuszka Rosija-pierwszy żywioł”, „Niemcy-drugi żywioł”, „Islandia-trzeci żywioł” i „Polski żywioł”. Książki te są sumą jego bogatych życiowych doświadczeń i podróży po świecie.

Pisarz tym razem zaprezentował swoja najnowszą książkę pt. „Polski żywioł”, w której przyjrzał się  historii naszego narodu, jego przywarom i zaletom. Inspiracją do jej napisania była przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor przedstawił nam najbardziej ciekawe jego zdaniem momenty polskiej historii oraz rolę kościoła katolickiego na przestrzeni wieków. Ukazał nam również różne aspekty polskiego społeczeństwa, które wyróżniają nas na tle innych narodów.

Książki pana Pankiewicza są dostępne do wypożyczenia w naszej bibliotece.

 

czytaj dalej na temat: Spotkanie autorskie

W trosce o zdrowy sen

Utworzono dnia 14.05.2018

W dniu 8 maja naszych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedził dr n. med. Tadeusz Pracki, który jest adiunktem na Wydziale Lekarskim UMK w Toruniu. Wygłosił on wykład pt. „W trosce o zdrowy sen”. Sen to ważny aspekt w naszym życiu, zajmuje przecież aż jedną trzecia jego część. Dobry sen prowadzi do regeneracji organizmu i podnosi odporność. Jednak bardzo dużo ludzi cierpi na zaburzenia snu. Różne są tego przyczyny: depresja, przepracowanie, nieodpowiedni tryb życia, brak ruchu, warunki w jakich śpimy czy też zbyt późno zjadane posiłki. Nasz prelegent przedstawił nam proste sposoby na to jak poprawić jakość naszego snu. Dowiedzieliśmy się również dużo ciekawych rzeczy dotyczących poszczególnych faz snu człowieka.

Na następny wykład dr Izabeli Chudzyńskiej pt: ”Nie bójmy się jeść-czyli opowieści o największych mitach pokarmowych” zapraszamy 22 maja.

 

     

 

czytaj dalej na temat: W trosce o zdrowy sen

Polska jest niezwykła

Utworzono dnia 27.04.2018

W dniu 24 kwietnia ponownie spotkaliśmy się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem przyjechał do nas mgr Jarosław Jagodziński, który wykłada na katedrze Gospodarki Turystycznej w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Pan Jagodziński wygłosił bardzo interesujący wykład...

czytaj dalej na temat: Polska jest niezwykła

Savoir vivre w pracy i życiu prywatnym

Utworzono dnia 12.04.2018

Drzycimska grupa Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkała się ponownie 10 kwietnia i wzięła czynny udział w wykładzie zatytułowanym "Savoir vivre w pracy i życiu prywatnym.Eleganckie zachowanie i ujmujący wygląd". Wykład przygotował prof. dr hab.Adam Sudoł z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pan profesor posiada ogromną wiedzę na temat dyplomacji i savoir vivre , którą bardzo często dzieli się ze znanymi politykami. W trakcie wykładu przypomniał słuchaczom ile razy trzeba sie ukłonić prosząc panią do tańca, jak prawidłowo dobrać kolor krawata do garnituru, czy jak nakryc stół podczas uroczystości. Wiemy już co wypada, a co nie, w jaki sposób możemy kogoś nieświadomie urazić,a w jaki okazać szacunek. Nauczyliśmy sie również jak się kulturalnie komunikować z innymi, w co się ubrać, kto komu pierwszy podaje dłoń, kto i gdzie idzie przodem oraz jak wznieść toast podczas uroczystości.Profesor Adam Sudoł jest również założycielem i honorowym kustoszem Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy. Opowiedział nam jak doszo do powstania tego muzeum i dlaczego warto je zwiedzić. Na następny wykład pt. "Polska jest niezwykła" zapraszamy słuchaczy UTW 24 kwietnia 2018r.

czytaj dalej na temat: Savoir vivre w pracy i życiu prywatnym

Kobieta - polityk - skandal

Utworzono dnia 29.03.2018

Kolejny wykład UTW w Drzycimiu odbył się 6 marca i był poświęcony okresowi II Rzeczypospolitej. Pani dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła w prelekcji pt. "Kobieta-Polityk-Skandal? Kilka opowiastek z życia towarzyskiego elit politycznych II RP" przedstawiła wiele ciekawych informacji dotyczących osób piastujących wówczas najwyższe stanowiska w naszym państwie m.i. :Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego czy Ignacego Paderewskiego. Okazuje się, że choć kobiety nie uczestniczyły wówczas aktywnie w życiu politycznym, to jednak realnie wpływały na decyzje swoich mężów polityków. Prelegentka zwróciła uwagę na to, iż to właśnie w okresie międzywojennym nastapiły ogromne przemiany społeczne, które spowodowały swoistą rewolucję obyczajową. Nastąpiła stopniowa emancypacja i równouprawnienie kobiet. Ówczesne życie polityczne obfitowało w skandale dotyczące obyczajności w zachowaniu polityków. Żyła nimi głównie Warszawa, gdyż przekaz informacji nie był wówczas tak bardzo rozwinięty jak dzisiaj. Następny wykład pt. "Savoir vivre w pracy i życiu prywatnym. Eleganckie zachowanie i ujmujący wygląd" odbędzie się 10 kwietnia 2018r. Poprowadzi go dr hab Adam Sudoł.

czytaj dalej na temat: Kobieta - polityk - skandal

Inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzycimiu

Utworzono dnia 27.02.2018

6 Marca 2018 roku z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Drzycimiu doszło do podpisania Aktu Powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

czytaj dalej na temat: Inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzycimiu

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE

Utworzono dnia 27.12.2017

Szanowni Państwo! Nasza gmina podjęła działania zmierzające do utworzenia fili Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW). Słuchaczem UTW może zostać kazda osoba dorosła nie tylko senior/seniorka,która ma ochotę się rozwijać, poznawać świat i dowiadywać ciekawych rzeczy. Aby...

czytaj dalej na temat: ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE

Nowości książkowe

Utworzono dnia 02.12.2021, 12:02

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 10

W poprzednim tygodniu: 18

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 119

Wszystkich: 6798